Bölümler
Takvim
Vitamin Öğretmen

       Vitamin Öğretmen

 
Anıtkabir Sanal Turu
Site Haritası

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Ziyaretçilerini Bekliyor...

Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi 

 

 

  

      Dünya doğal kaynaklarının önemli bir bölümünü bitkiler  oluşturmaktadırlar. Bu gerçeği gören ülkeler bu kaynakları tespit etmek, değerlendirmek ve zarar görmelerini önlemek için çok eskilere dayanan çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmaların bir kısmıda Botanik Bahçeleri ve Herbaryum Merkezlerinde yapılmaktadır. Yurdumuz bitkilerce çok zengindir. Bu zenginliği ve dünyadaki bitki çeşitliliğini öğrencilere ve halka tanıtmak, araştırma ve öğretim hizmetlerine katkıda bulunmak amacı ile Yurdumuzun tek Botanik Bahçesi ve Herbaryum Merkezi, Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Botanik Kürsüleri bünyesi içinde 1964 yılında kurulmuştur.            

    Türkiye bitkileri ve bitki örtüsü ile ilgili çeşitli alanlarda bilimsel araştırma yapmak; yurdumuzun nesli kaybolmakta olan  bitkilerinin korunması ile faydalı ve ekonomik değeri olan bitkileri ile ilgili çalışmalar yapmak; tohum katalogları ve kuru herbaryum örnekleri değişimi ile dünya Botanik bahçeleri ve herbaryum merkezleri ile bilimsel ilişkilerde bulunmak; bitkileri öğrencilerimize ve halka tanıtmak merkezimizin  amaçlarından bazılarıdır.            

     Ege Botanik Bahçesi ve Herbaryum  Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ege Üniversitesi kampusu içinde 20.000 m2 lik bir alana sahiptir.            

BAHÇE 

    Seralar ve açık alanlardan oluşmuştur.Bahçenin 1.300 m2 lik bir kısmında 2 araştırma, 9 adet öğretim, tanıtım amaçlı  11 adet serası vardır. Diğer kısmı ise açık alandır.            

SERALAR:    

         Araştırma Seraları(Araştırma amaçlı): Biyoloji Bölümü, Botanik Anabilim Dalı araştırıcıları ile birlikte kullanılan  iki adet serada bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

          Tanıtım seraları(Öğretim ve Tanıtım Amaçlı):         

         Tropikal Seralar :  Üç serada, dünyanın Tropikal  bölgelerinde yaşayan 150 kadar bitkiler tanıtılmaktadır. Bu seralarda çeşitli Eğreltiler, Kaucuk ağaçları, Karabiber, Deve tabanları, Kahve ağacı, Zencefil gibi  tropikal bölgelere ait çeşitli ekonomik ve süs bitkisi bulunmaktadır. Ayrıca sarılıcı, epifit gibi tropikal yaşam formlarının yanı sıra Afrika menekşeleri, Orkideler, Anthirrinum’lar sergilenmektedir.

           Kaktüs Serası: Dünyanın çeşitli çöl alanlarında bulanan 200 kadar kaktüs formundaki örnek tanıtılmaktadır.

            Ilıman Sera: Ilıman bölgelerde yaşayan çeşitli süs bitkileri iki adet sera da tanıtılmaktadır.          

Tropikal seralarla birlikte bu seralardaki havuzlarda çeşitli su bitkileri de tanıtılmaktadır.

          Yetiştirme seraları: Bu seralarda  gerek öğrenciler için, gerek diğer seralara gerekli olan bitkilerle, yurt içi ve yurt dışından gelen bitkiler yetiştirilmektedir. Burada üretilen bitkilerin fazlası da halka ucuza satılarak, çiçek sevgisine katkıda bulunulmaktadır.         

AÇIK ALANLAR:

      Gösteri Bahçesi: Bu kısım çeşitli gül, eksotik ve havuz bitkileri ile düzenlenmiş, halk, öğrenci, öğretim üyeleri ile personelin dinlenmesi için oturma ünitelerine sahiptir.

     Sistematik Parseller: Bahçenin en büyük kısmını oluşturur. 56 parselde,  sistematik familyalara göre düzenlenmiş bir düzen içinde yurdumuzun ve dünyadaki 303 familyaya ait 1400 bitki tanıtılmaktadır.

      Arboretum: Bu bölümde çeşitli ağaç ve çalı türleri tanıtılmaktadır.

       Meyva Bahçesi: Yurdumuzun önemli meyva ağaçları ile  nesli kaybolmakta olan sakız ağacı gibi bazı ekonomik bitkiler yer almaktadır.

       Dağ: Bahçe içinde yer alan küçük yapay bir tepede bazı sukkulent bitkiler ile yörenin küçük çalı ve soğanlı bitkileri bulunmaktadır.

        Havuzlar: Bahçe içindeki havuzlarda da çeşitli su bitkileri tanıtılmaktadır.

       Bahçemizin tüm bölümlerinde yaklaşık olarak 3000 kadar bitki taksonu bulunmaktadır. Bunların bir kısmı yurdumuz, bir kısmı da yurt dışı bitkileridir. Kolleksiyonumuzun zenginleşmesi için   Yurt dışındaki 200 e yakın Botanik Bahçesi ile tohum değişimi gerçekleştirmekteyiz. Bu, Uluslararası nitelikli Tohum kataloğumuz sayesinde gerçekleşmektedir.  

            HERBARYUM  

    Bahçemizin içinde, kurutulmuş bitki örneklerinin yer aldığı herbaryum binası da yer alır. Herbaryum binası 300 m2 üzerine 2 kat  olarak yapılmıştır. 1. katında Yüksek Bitkiler, 2. katında Alg’ler, Likenler, Karayosunları ve Eğreltilerden oluşan kolleksiyon yer alır. Bu kolleksiyonda 25.000 i tayinli, 5.000 tayinsiz 30.000 kadar bitki yer alır. Türkiyenin Su Bitkileri, Batı ve Güney Anadolu Yüksek Dağ Bitkileri,  yine Batı ve Güney Anadolu Endemik bitkileri bakımından zengin  ve önemli olan bir herbaryumdur.Ayrıca Yurt dışından bazı ülkelerle yapılan bitki değişimi ile o ülkeler ait bitki örnekleri de herbaryumda bulunmaktadır.              Bahçe ve Herbaryumumuz bu çalışmalarını  kadroları Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümünde olan 2 Prof., 1 Doç., 1. Yrd. Doç., 1 Uzman,  2 Araş. görev., 3 teknisyen ve 4 Bahçıvan ile 2 geçici işci ile yürütmektedir

    Bahçe ve Herbaryumuzun akademik çalışanlarınca son beş yılda konu ile ilgili  yapılan faaliyetler şunlardır:             

Merkezimiz elemanları her yıl vejetasyon döneminde başta Batı ve Güney Anadolu olmak üzere ülkemizin hemen her bölgesinde bitki ve bitki örtüsü üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yıllık 70 gün civarında gerçekleşen, TÜBİTAK ve Üniversitemiz destekli bu çalışmalarda Türkiye Sulak Alanları, Batı ve Güney Anadolu Yüksek Dağ bitkileri ve Bitki örtüsü(Babadağ, Kaz Dağları, Toroslar-BolkarDağları) çalışılmış ve çalışılmaktadır. Ayrıca buralardan sağlanan  çok sayıda bitki  materyali(vejatatif, tohum yada canlı bitki) bahçede yetiştirmeye çalışılmakta ve nesli tehdit altında olanlar da korumaya çalışılmaktadır. Ayrıca fosil bitki örtüsü çalışmaları  ile geçmiş bitki örtüsü araştırılmaktadır.

     Yukarıda sözü edilen konularda  30 kadar yayın yapılmış, yurt içi ve yurt dışı kongre ve seminerlerde 30 kadar tebliğ sunulmuştur..Bu yayınlarda 15 takson Türkiye için yeni olarak tanımlanmıştır.Ayrıca, Zehirli Bitkiler, İzmir Fuarındaki Ağaç ve Çalıları, Ege Bölgesinin Bazı Doğal Bitkileri ile Türkiyenin Sulak Alan Bitkilerini ve Bitki Örtüsü tanıtan renkli resimli ve/veya açıklamalı çizimli kitaplar yayınlanmıştır. 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   9624 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam260
Toplam Ziyaret1386381
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 18° 10°