Bölümler
Takvim
Vitamin Öğretmen

       Vitamin Öğretmen

 
Anıtkabir Sanal Turu
Site Haritası

Panama Kanalı Çalışması

 

   
   Panama Kanalı Atlas (Atlantik) Okyanusu ile Büyük (Pasifik) Okyanus’u birbirine bağlar. Bu kanal bir okyanustan diğerine gemilerle geçmenin en kestirme yoludur. Eğer bu kanal yapılmamış olsaydı, gemiler binlerce kilometrelik deniz yolunu kat ederek Güney Amerika’nın güney ucundaki
Macellan Boğazı’nı geçmek zorunda kalacaklardı. Bu ise çok büyük zaman ve enerji kaybı demekti.
    Yapay bir kanal olan Panama Kanalı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 26 metredir. Gemilerin bu yüksekliği aşmaları mümkün olmadığına göre bir okyanustan diğerine geçmelerini sağlayan sistem acaba nasıl çalışlmaktadır?
Yukarıdaki animasyonda gösterildiği gibi farklı seviyedeki su kütleleri arasında ulaşımı sağlamak için suyun boşalacağı yöne doğru havuz kapağı açılır ve gemi havuzun içine girdikten sonra kapak kapanır. Akarsuyun geliş kapağı açık, boşaltma kapağı kapalı olduğu için su havuzu doldurur ve gemi bir sonraki havuz seviyesine kadar yükselir.
    Gemi ikinci havuza geçtikten sonra bu havuzun su çıkış kapağı kapatılır. Bu havuzun su giriş kapağının açılmasıyla gemi, alınan su seviyesiyle birlikte bir sonraki havuz seviyesine kadar yükselir.
    Aynı işlem üçüncü havuzda da yapılarak geminin karşı tarafa geçmesi sağlanır.
   İki şeritli ve her fleritte üç havuz bulunan kanalda, havuzların suyu sırayla yükseltilerek gemilerin deniz seviyesinden 26 metre yükseğe çıkartılması sağlanır. Bu şlekilde yükseğe çıkan gemiler Panama kıstağından geçerek diğer tarafın deniz seviyesinde yol alır. Böylece deniz suyu,
bir asansör görevi yapmış olur.

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret1384976
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 19° 17°